Weekly grocery costs for two people

How much is your grocery bill a week?

  • 65-75

    Votes: 5 12.2%
  • 75-85

    Votes: 4 9.8%
  • 85-100

    Votes: 15 36.6%
  • 100-120

    Votes: 14 34.1%
  • 12-150

    Votes: 4 9.8%
  • 150+

    Votes: 2 4.9%

  • Total voters
    41
It will also depend on the type of food you are buying. Junk, quick-fix foods cost more and feed less. If you can cook (I don't mean a microwave), you will eat far better on less money but you will also have more leftovers meaning more meals. (unless you have an aversion to left-overs).
 
If your including lunch we fit in the $150.00+ range,we both eat out 2-3 days per week.
 
Oh darling just be happy your not me, I'm allergic to just about everything and can't eat any meat or dairy products so I end up shopping at specialty stores (if I can afford it everything costs a fortune) if I feel like hot dogs, veggie hot dogs cost me $4.00 bucks a pack.....my husbands are usually a dollar:irked:
 
Should be way cheaper if you actually cook your meals, as well as eat leftovers, and freeze leftover portions or easy to prep than freeze meals.
 
Being able to cook is great, especially when you can do something like find a pot roast on sale, use it for dinner one night, then sandwiches and beef-n-barley soup out of the leftovers. I especially like to make soup, then use old clean food containers (like a sour cream bucket) to freeze it in, works great to have a couple bowls available at a time and I'm not wasting $2 a can on Campbell's. Split pea and chicken noodle are cheap and easy to make too, I've learned I like to use Japanese udon noodles for the chicken, they don't swell and get soggy even after freezing. I think I spend about $100 every other week (not counting animal food) but I'm shopping for just me at the moment so I'd think under $100 a week is reasonable for 2 people if you find sales and cook your own meals.
 
I'm a terrible cook,mostly veggie burgers/dogs and pasta, beans, rice,vegetables,whole grains. average $20.00day for meals. I need to budget some more i know.:frog:
 
thanks for all of the input folks!

i think we are going to be able to be around 100/week because we both have our vices of things we like to eat. my GF likes the higher quality non-store brand cold cuts while i dont mind the junky watery stuff, i like better whole wheat 1million grain breads that cost much more than her 99c loafs.


i used to own a restaurant..so i can cook anything at just about anytime with little effort and time.

-chris
 
AquariaCentral.com