ahhhhh... i'll make up a new batch tomorrow and see if letting it rest a minute before popping it in the nuker makes a difference =)
Well I got my mix in the mail today. Yay. I will mix and let the fishies have at it on my next day off (Thurs) and report back.
I am surprised the mix actually made it to me. The envelope was open and the mix was trying to fall out. But it is here and all is well.
I got my mix yesterday and it smelled so good I just left it sitting on my coffee table.
I am going to make some tonight. I'll let you know what the fishies think.
If anyone's sample doesn't make it, let me know and I'll send another. No fibbing, though...![]()
I'm glad that's sorted. I was getting worried that I had messed up your mix somehow!
Fantastic! I will certainly look into astaxanthin. It seems very expensive, though. Do you have an idea of what concentration would be necessary?
this is the page http://www.jehmco.com/html/powders__spirulina___plankton.html
It says their astaxanthin powder is extremely concentrated, so probably something like 2 or 3 parts per 1 of agar not sure
EDIT:
Here is an idea for a starting point, using mix #2
1 part agar
2 parts spirulina
3 parts astaxanthin
3 parts spinach
4 parts calcium citrate
Good info... gonna think out loud here...
It says to use ~1 tsp per pound of food. Assuming that this would apply to prepared food, not dry weight... The prepared gel sinks, so we know it's denser than water, but probably not an awful lot denser. 2 cups of water is a little less than a pound, so we'll just assume that 2 cups = 1 lb is close enough for jazz.
Since you need about 0.5 cups of mix to make 2 cups of food, that means 1 tsp astaxanthin per 0.5 cups mix (or 2 tsp per full cup).
If I assume that I would get about 8 tsp per ounce (which is what I get with the agar), then it would cost $1-$2 per 2tsp portion, depending on how much I buy at once.
Even if I subtract that volume from the spirulina (one of the more expensive current ingredients), 2 tsp of spirulina is only about $0.20, which means that a version with astaxanthin would pretty much have to cost $0.80-$1.80 more per cup.
So the real question is, would you still be interested at that price?
I think i would, perhaps i might just buy the powder myself and mix it in. If anyone else is interested I will buy
Okiedokie. I'm working on a survey to find out what ingredients people are interested in.![]()